KABUĞUNU KIRMAK
PSİKOLOG&AİLE DANIŞMANI DİLEK SEZER

PSİKOLOG&AİLE DANIŞMANI DİLEK SEZER

KABUĞUNU KIRMAK

23 Nisan 2020 - 18:54

     Mutluluk doğada gizlidir, sadece gerçek mutluluğu arayanlar bunu görebilir.(Psk.Dilek SEZER)

      Istakozlar denizlerde ve okyanuslarda yaşayan en enteresan deniz canlılarından biridir denebilir. Çok uzun süre yaşayabilirler ve yaşadıkları sürece büyümeye devam edip devasa boyutlara ulaşabilirler. Büyüme sürecinde Istakozlar sürekli vücutlarını yenileyebildikleri için yaşlanma belirtisi de göstermezler. Sizce ıstakozların genç ve diri kalmasının sırrı ne olabilir?  

      Istakozlar aslında yumuşak ve pelte kıvamında bir vücuda sahiptirler. Bu halleri ile kırılması son derece zor olan ve hiç genişlemeyen kabuklarının içinde yaşarlar. Genişlemeyen ve kırılması zor bu kabuğun içinde nasıl büyürler sorusunun cevabı ıstakozun gizemli dünyasını aralamanın ilk perdesidir.

       Istakoz büyümeye devam ettiği zaman içinde yaşadığı kabuğu dar gelmeye ve ıstakozu sıkmaya başlar. Bu aşamada kendini yoğun baskı ve stres altında hisseden ıstakoz bir kaya dibine çekilerek kabuğunu kırmak için amansız bir mücadele verir. Uzun çabalar sonrası kabuğunu kırar ve bir süre sonra yeni büyük kabuğu oluşur. Doğal olarak büyümeye ve gelişmeye devam eden ıstakozun yeni kabuğu da bir süre sonra dar gelmeye ve ıstakozu tekrar strese sokmaya başlar. Istakoz yine bir kaya dibi bularak zor da olsa kabuğunu kırarak içinden çıkar ve yeni bir kabuk daha oluşturur. Istakoz hayatta kaldığı süre boyunca bu durum defalarca yaşanır. Istakozun yenilenmesi ve gelişimi kendini rahatsız ve stres altında hissetmesiyle başlar ve değişimi ile devam eder. Istakozun gelişmesi için gereken tek uyaran kabuğun daralması ile gelen rahatsızlık hissidir. Istakozun yaşam serüvenindeki kıssadan hisse; sıkıntı ve stres anlarının gelişime yönelik bir uyaran olduğu ve bunun bir fırsata dönüştürülebileceğidir. 

        Dr. İbrahim Twerski’den alıntılandırdığım ıstakozlara ait bu gerçek yaşam serüveni bizim için de önemli bir mesaj barındırıyor.Buradan yola çıkarak her  sıkıntı ve stres anından korkulmaması gerektiği mesajını alabiliriz. Her canlı gelişir ve değişir ,bunu ise çoğu zaman  yaşadığı kriz dönemlerine borçludur. Elbette değişim ve gelişim kolay bir süreç değildir.Canınız yanacak,ağlayacak ,umutsuz,yalnız ,çaresiz hissedecek ve hatta neden bu halde olduğunuzu anlamlandıramayacaksınız.Ama şunu unutmamalısınız ki her canlı dünya üzerinde yaşamı süresince  kriz dönemleri geçirir ,hatta kendi değişimi ve buna bağlı olarak gelişimi için şarttır.Aslında  bu dönemler insanların ömrünü bölümlere ayırır ve bir diğer aşamaya geçmek için final sınavıdır ve biz en stresli,sıkıntılı anları bir bölümün sonuna gelince yaşarız ; yani bebeklikten çocukluğa,çocukluktan ergenliğe, ergenlikten yetişkinliğe ,yetişkinlikten yaşlılığa geçerken ... Fakat burada önemli olan bu kriz dönemlerinin  ve zorlu günlerin, gelişimin ve değişimin bir parçası olduğunu unutmamaktır.Eğer bunun bilincinde olup bu kriz dönemlerini avantaja çevirmeyi başarabilirseniz  tıpkı canının yanması pahasına kabuğunu kırıp yeni kabuğun oluşmasını sağlayan ve bu sayede gelişen ıstakozlar gibi  gelişiminize olumlu yönde bir katkı sağlamış olacak ve sağlıklı  bir gelişim süreci geçirmiş olacaksınız.

          Bu nedenle her acı çektiğinizde ıstakozun hikayesini hatırlamaya çalışın ,eminim ki size güç verecek ve sizi öldürmeyen acıların sizi daha da güçlü bir birey yaptığını görecek ve hissedeceksiniz .İçinizdeki güce inanıp  iç sesinize kulak vermelisiniz.Bunun bir süreç olduğunu ve  bu süreci atlattıktan sonra daha güçlü bir benliğe sahip olacağınızı asla unutmamalısınız .

           Kendini dinle ve içindeki gücü hisset,korkma belki de sadece büyüyorsundur ....
 
 
 
 

Bu yazı 623 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum